חיפוש

מוזיאונים בסלוניקי

חובבי המוזיאונים ישאבו הנאה מרובה מהביקור בסלוניקי, עיר שיש בה מגוון מפתיע של מוזיאונים. לצד המוזיאונים ההיסטוריים והארכאולוגיים המעולים יש את המוזיאון היהודי החשוב, מוזיאון המלחמה, מוזיאון המגדל הלבן כמובן והמוזיאון והאולימפי שאף חובב ספורט לא יפסח עליו.

מוזיאון המגדל הלבן

המגדל הלבן של סלוניקי הפך לסמל העיר – צריח בן שש קומות שממוקם בקצה הדרומי של טיילת ניקיס. הוא נבנה לאחר נפילת סלוניקי בידי העות'מאנים בשנת 1430, כאשר לפניו ניצב היה מגדל ישן יותר השייך לביצורים הביזנטים של סלוניקי. כיום הוא מוזיאון חשוב שמציג את ההיסטוריה הסוערת של סלוניקי. מי שיעלה לגג יוכל לצפות על הגגות של סלוניקי מצד אחד ועל הים מהצד האחר ולצלם תמונות נהדרות. עם הזמן המגדל הפך לסמל של סלוניקי, ומשנת 1911 עמד המגדל בפני עצמו על חוף הים לאחר הריסת החומות המזרחיות והחומה הסובבת את המגדל. לאחר שחרור העיר ב-1912 ושילובה במדינה היוונית, היו למגדל שימושים שונים. במהלך מלחמת העולם הראשונה שימשה קומה אחת לאחסון עתיקות מהחפירות שנעשו על ידי השירות הארכיאולוגי, וכן קומות נוספות שימשו כעמדת תקשורת גזרתית ותחנה מטאורולוגית. בהמשך התארחו במגדל גם ההגנה האווירית של העיר, המעבדה המטאורולוגית של אוניברסיטת אריסטו וקבוצת צופי הים. בשנת 1983 ניתן המגדל למשרד התרבות. החל משנת 2008 שוכנת במגדל הלבן התערוכה הקבועה החדשה על סלוניקי, שמציגה את ההיסטוריה הארוכה של העיר מגיל הקמתה ב-316/15 לפני הספירה ועד היום. התערוכה מציג היבטים שונים  של ההיסטוריה הסוערת של העיר, ומתפרשת על פני ששת קומות המגדל. היא משלבת מולטימדיה וקומפוזיציות גרפיות מודפסות. הביקור מומלץ מאוד!

המוזיאון היהודי של סלוניקי

בנין המוזיאון, הנמצא ברחוב Ag. Mina 13, הבניין היה בין היחידים ששרד את השריפה הגדולה ב-1917. הבניין שופץ בין השנים 1998 ל-2003. המוזיאון נחנך ב-13 במאי 2005 על ידי אוונגלוס וניזלוס, אז שר התרבות, ואנדריאס ספיחה, נשיא הקהילה היהודית בסלוניקי. במוזיאון מוצגים מסמכים, תמונות, פריטי לבוש, חפצי אומנות ודת המאפיינים את חיי הקהילה היהודית. בקומת הכניסה קיים קיר רחב המפרט את שמות יהודי הקהילה שנספו בשואת יהודי סלוניקי. כמו כן, מוצגות מצבות מבית הקברות המקומי שחוללו בזמן מלחמת העולם השנייה. נמצא במוזיאון גם אולם ספרייה ומחקר.  בקומה השנייה מוצגת ההיסטוריה של יהודי העיר, שמתחילה מתקופת קיומו של בית המקדש השני וכן מוצגים פרטים מגוונים מחיי הקהילה, כולל חגים, שבתות, חתונות וימי חול. תערוכה נפרדת מציגה את שואת יהודי סלוניקי, במהלכה נשלחו רוב היהודים, כ-50,000 במספר, למוות באושוויץ ובברגן-בלזן. במוזיאון מבקרים עשרות אלפי אנשים בשנה, בעיקר יהודים, אך גם תושבי סלוניקי ותלמידי בתי הספר בעיר.

מוזיאון התרבות הביזנטית בסלוניקי

המוזיאון הוא אוצר של ממצאים מהתקופה הביזנטית תמצאו בו חפצים וכלים מימי קדם, ציורי קיר, פסיפסים, לוחיות אבן מיוחדות שנלקחו מקברים עתיקים – בסך הכל, 43,000 פריטים שונים. המוזאון מוקדש להצגת ההיסטוריה והאמנות העשירה של האימפריה הביזנטית, ששגשגה מהמאה ה-4 עד המאה ה-15האוסף הנרחב של המוזיאון כולל מגוון רחב של חפצים, כגון אייקונים דתיים, פרסקאות, פסיפסים, פסלים, תכשיטים, קרמיקה וכתבי יד. תערוכות אלו מספקות תובנות חשובות לגבי הציוויליזציה הביזנטית, הישגיה האמנותיים והשפעתה על התפתחות התרבות האירופאית. המוזיאון לתרבות ביזנטית כולל חלל תצוגה מודרני ומעוצב המאפשר למבקרים לחקור את ההיבטים השונים של האמנות וההיסטוריה הביזנטית. תצוגות אינטראקטיביות, מצגות מולטימדיה ותיאורים אינפורמטיביים המעצימים את חווית הביקור.

המוזיאון הארכיאולוגי של סלוניקי

המוזיאון הארכיאולוגי של סלוניקי מלא במוצגים מרהיבים מהתקופה המקדונית – כלים שונים, נשק, יצירות אמנות ועוד. יש בו שלל מיניאטורות מרשימות, פסלים קלאסיים, פסיפסים ומוצגים נוספים ורבים. תוכלו לחוות בו את ההיסטוריה היוונית, ואת התרבות והאמנות של היוצרים הגדולים וכן ליהנות  מתערוכות מתחלפות רבות. אוספי המוזיאון כוללים חפצי אמנות רבים מהתקופה הפרהיסטורית ועד סוף העת העתיקה. כל אלו מאפשרים לנו לשחזר תמונה של מציאות רחוקה מאוד, ולדמיין לפרטי פרטים את החיים בעבר הרחוק. באוספים אלה כלולים גם חפצי אומנות מזכוכית, וכן פריטים מחומרים אורגניים. פריטי האוסף נעים מהתקופה הנאוליתית ועד לתקופה הרומית המאוחרת ומגיעים בעיקר מחפירות בעיר סלוניקי והאזורים הסמוכים לה. בחצר המוזיאון ישנה תערוכה באוויר הפתוח הכוללת עתיקות מתקופת הזוהר של סלוניקי (המאה השנייה עד המאה הרביעית לספירה). התערוכה מחולקת לכמה קטגוריות. בחלק הראשון מוצגים סרקופגים ומזבחים מבתי הקברות בעיר, אנדרטאות ומתחמי קבורה. בחלק השני ניתן לראות ייצוג של בית עירוני עשיר מהתקופה הקיסרית (המאה ה-2-3 לספירה) שמשלב פסיפסים אותנטיים וציורי קיר. חלק נוסף מציג מיצגי אבן המתוארכים למאה ה-1 עד ה-7 לספירה. בתקופה זו אבן הייתה חומר הבנייה העיקרי למבני ציבור, פסלים, על לוחות אבן חרטו גזירות וחוקים, כתבו כתובות קודש לאלים, הציבו תבליטי אבן על מתחמי קבורה ושימושים רבים נוספים. המוזיאון ממוקם במרכז העיר, במרחק קצר מחוף הים וקרוב מאוד למוזיאונים ואתרים ארכיאולוגיים אחרים.

המוזיאון האולימפי בסלוניקי

מוזיאון האולימפי נוסד בשנת 2004 והוא אחד המוזיאונים היחידים ביוון שעוסקים בתחום הספורט. יש בו ארבעה אולמות תצוגה המשתרעים על שטח של 4,500 מ”ר, ובהם תצוגות אינטראקטיביות המוקדשות לספורט בכלל ולמשחקים האולימפיים בפרט, המוזיאון סוקר את תולדות הספורט מימי קדם ועד ימינו. ויש בו תצוגות קבועות ותצוגות מתחלפות בנושא. הביקור במוזיאון הינו בגדר חובה לכל חובב ספורט.

מוזיאון המלחמה בסלוניקי

במוזיאון מוצגים למעלה מ-10,000 פריטים, בהם כלי נשק, מדים, מפות, ציורים, גלויות, מכתבים ועוד, ממלחמות שונות, בהן מלחמת הבלקן, מלחמת העולם הראשונה והשנייה ומלחמות נוספות. המוזיאון שוכן בבניין מראשית המאה ה-20. המוזיאון מגולל את סיפור שחרורה של מקדוניה מעולה של האימפריה העות'מנית ואת איום הלאומנות הבולגרית, מנקודת המבט היוונית. דגמים ,מפות ואיורים משחזרים את הקרבות ומנציחים את פוולוס, מלאס וגיבורים אחרים שפיקדו על הכוחות היווניים במלחמות הבלקן, 1913-1919. התצוגה הקבועה מעניינת וכמוה הסרטים התיעודיים המוקרנים במוזיאון

מוזיאון האשליות בסלוניקי

מוזיאון האשליות בסלוניקי ידידותי מאוד לילדים אבל לא רק, גם עבורכם המבוגרים זה יהיה ביקור ייחודי מאתגר ומשעשע. המוזיאון מציע לילדים ולמבוגרים לחקור ולגלות את עולם האשליות התלת ממדיות והמציאות המדומה. התצוגה במוזיאון כוללת ציורי קיר תלת ממדיים, הולוגרמות, אשליות אופטיות ועוד.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:
עוד בנושא
אטרקציות ואתרים שחובה לראות בסלוניקי

העיר סלוניקי שוכנת לאורך המים התכולים של המפרץ התרמי ומחברת בטבעיות היסטוריה עתיקה ומודרניות תוססת. סלוניקי העיר השנייה בגודלה ביוון, מתאפיינת במרקם עשיר של מורשת תרבותית, חיים עירוניים שוקקים ואקלים

קרא עוד >>
קניות בסלוניקי

חובבי הקניות שמגיעים לסלוניקי, ישמחו לגלות שגם חנויות וקניונים הן חלק בלתי נפרד מביקור בעיר.  אם אתם מעדיפים לשוטט בשווקים, לחפש מציאות ולספוג את האווירה המיוחדת, או אם אם אתם

קרא עוד >>

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: